رسالت ما هدیه آرامش به مشتریان محترم هست

شنبه تا پنج شنبه
8 صبح الی 7 شب
تهران
بازار آهن مکان
09124600243 سوالی دارید؟

آشنایی با فلاشینگ نما یا فلاشینگ آپارتمانی

خانه / وبلاگ / فلاشینگ / آشنایی با فلاشینگ نما یا فلاشینگ آپارتمانی
1401/03/29 0 دیدگاه

فلاشینگ نما

در علم معماری و شهرسازی امروز، زیبایی و نما بسیار حائز اهمیت هستند؛ به طوری که می‌توان گفت نود درصد جلوه یک معماری به ظاهر نما وابسته است. با توجه به گوناگونی اقلیم و آب و هوای متفاوت مناطق، استحکام و کیفیت معماری نیز در کنار زیبایی و ساختار بنا نمایان می‌شوند. یعنی زیبایی بدون وجود مقاومت هیچ‌گونه ارزشی نخواهد داشت. فلاشینگ ساختمانی یا فلاشینگ نما به عنوان یکی از ابزاری که به نمای ساختمان جلوه می‌دهد و مقاومت را نیز در این راستا به ارمغان می‌آورد، شناخته می‌شود. فلاشینگ نما یک نوع پوشش فلزی برای کاور کردن سطح خارجی ساختمان است که همانند پنجره، دیوار، پشت بام و هر نوع سدی که از اسکلت ساختمان دفاع می‌کند، کاربرد دارد.

لذا از دلایلی که به فلاشینگ نما، عبارت فلاشینگ ساختمانی نیز نسبت داده می‌شود، همین عملکرد پوششی آن برای ساختمان است. در همین جهت، در ادامه این مقاله قصد داریم به شرح تمام عناوین مربوط به فلاشینگ ساختمانی بپردازیم. البته فلاشینگ در سقف های شیروانی هم کاربرد دارد که در صفحه فلاشینگ سقف شیروانی به آن پرداخته شد.
 

 

فلاشینگ آپارتمانی یا فلاشینگ نما چیست؟ 

همانطور که شرح داده شد، فلاشینگ نما عملکرد محافظتی در برابر عوامل محیطی برای ساختمان دارد و از جنس پوشش فلزی است که در کنار مقاومت و استحکام، زیبایی و جلوه بهتری را به نمای ساختمان هدیه می‌دهد. در حقیقت، فلاشینگ در بیشتر مواقع جهت آب بندی نمای ساختمان و پنهان نمودن سازه شیروانی به کار می‌رود که برای زیبا سازی نما بسیار مناسب است.  در رابطه با اندازه و مقیاس، فلاشینگ‌ها طولی حدود 2 تا 6 متر دارند که با داشتن دستگاه‌های پیشرفته پرس می‌شوند، اپراتورهای حرفه‌ای امکان تولید تا طول 6 متر را دارند. کف دیوارها مانند دیوار دست انداز بام، جلوی پنجره‌ها، دیوارها، حیاط و سطوح نمای ساختمان از جمله مناطقی هستند که فلاشینگ ساختمانی برای درز بندی و عایق کاری نسبت به شرایط مختلف آب و هوایی، روی آن‌ها اعمال می‌شود.

 

انواع فلاشینگ آپارتمانی یا فلاشینگ نما

انواع فلاشینگ نما یا فلاشینگ اپارتمانی را می‌توان به دو دسته جنس و مدل تقسیم بندی کرد. جنس فلاشینگ‌ها از فلز‌های مختلفی است که به علت سطح استحکام بالا بیش از سایر مواد به مصرف می‌رسند. مس، آلومینیوم، مواد کامپوزیتی و پلاستیک، فولاد ضد رنگ و سرب، از نمونه فلزاتی هستند که فلاشینگ توسط آن‌ها ساخته می‌شود. از آنجایی که فلزها دوام و زیبایی بیشتری دارند، مطرح‌ترین فلز فلاشینگ مس است. در انتخاب فلاشینگ مطلوب ساختمان دوام، ماندگاری، توان، استحکام، زیبایی، سازگاری با تغییرات و شرایط آب و هوایی، نکات مهمی هستند که فلاشینگ‌ها بر پایه آن‌ها طراحی، تولید و خم‌کاری می‌شوند.

 

فلاشینگ نما مدل نبشی 

این نوع از فلاشینگ نما، به مدل خم شدن لبه‌های فلاشینگ به سمت سطوح داخل یا خارج معروف است. جالب است بدانید که همین حرکت در ساخت فلاشینگ ساختمانی مدل نبشی سبب استحکام و مقاومت بیشتر آن می‌شود و جلوه خاص‌تری به نما می‌بخشد. پوشش درزهای بین سقف و دیوار از داخل یا خارج، علت عملکرد فلاشینگ مدل نبشی است. این فلاشینگ طبق نظر متخصص و سلیقه سفارش دهنده در ابعاد و رنگ‌های متفاوتی تولید می‌شود.

 

فلاشینگ آپارتمانی مدل یو 

این نوع از فلاشینگ نما بیشتر برای درز بندی و کاور کردن ساندویچ پانل‌های سقفی و نقطه اتصال ساندویچ پانل دیوارها، به ویژه دیوارهای کوتاه کاربرد دارد. مهم‌ترین و بهترین ویژگی فلاشینگ ساختمانی مدل یو مقاومت بالا و شکل استحکام آن است که در ابعاد و رنگ‌های متنوع نیز به تولید می‌رسد. 
از آنجایی که فلاشینگ مدل یو به شکل U خم می‌شود و زاویه 90 درجه تشکیل می‌دهد، در بسیاری از شرایط با عنوان فلاشینگ 90 درجه‌ای نیز شناخته می‌شود.

 

فلاشینگ نما مدل تاج 

فلاشینگ تاج یک نوع قابلیت ویژه و متمایز نسبت به سایر فلاشینگ‌های نما یا اپارتمانی دارد. فلاشینگ مدل تاج نیز مانند فلاشینگ نما مدل یو در قسمت‌های گوشه‌ای و حاشیه‌ای ساختمان کاربرد دارد؛ اما می‌توان گفت که تفاوت آن با فلاشینگ مدل یو این است که ابعاد و قسمت‌های یو شکل دقیقا باید سفارش داده شوند و برای پوشش قسمت‌های خاص ساختمان مانند سقف به کار می‌روند که تقریبا در اکثر ساختمان‌ها اندازه متفاوتی دارد. بخش بالایی و تاج سقف سوله‌ها و همچنین مکان‌هایی با سقف دو شیب از مکان‌هایی هستند که این مدل برای درز بندی آن‌ها به کار می‌رود. سه بخش رویه، فوم درز گیر و فلاشینگ زیره سازنده فلاشینگ مدل تاج هستند که آن‌ را نسبت به دیگر فلاشینگ‌ها خاص‌تر و در نتیجه محبوب‌تر و پرفروش‌تر می‌سازند.

 

فلاشینگ نما مدل سه پله 

جلوگیری از پوسیدگی و خرابی ورق‌ها از نمونه انواع کاربرد فلاشینگ مدل سه پله است که بیشتر در همین راستا تولید و طراحی می‌شود. این نوع فلاشینگ می‌تواند مانع بسیار خوبی در برابر ورود و نفوذ آب باشد. مشخصه دیگری که فلاشینگ نما یا فلاشینگ ساختمانی مدل سه پله به آن شهرت دارد، جلوگیری از نور آفتاب است. به همین علت فلاشینگ‌ مدل سه پله در قسمت جلوی ساندویچ پانل‌های سقفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

دلیل ساخت و طراحی فلاشینگ‌ها در کنار زیباتر ساختن نمای ساختمان، این است که از ورود عوامل محیطی به بدنه اجزای ساختمان جلوگیری شود. لذا به همین علت است که فلاشینگ ساختمانی در هر چهار نوع و با جنس‌های مختلف بسیار طرفدار دارد.

 

مزایای فلاشینگ نما یا آپارتمانی

فلاشینگ نما از نمای بیرونی ساختمان در برابر شرایط مختلف اقلیمی و عوامل محیطی محافظت به عمل می‌آورد. 
زیبا سازی و جلوه بخشی به نمای ساختمان نیز می‌تواند به عنوان یکی از مهم‌ترین مزایای فلاشینگ ساختمانی شناخته شود که با رنگ آمیزی و طرح سازی‌های متفاوت نیز بیشتر امکان‌پذیر می‌شود. 
کنده شدن پوشش اجزا در سازه به علت پیچش باد در این نواحی، شرایط مطلوبی را برای ساختمان به ارمغان نمی‌آورد. فلاشینگ ساختمانی از پیچیدن باد در این مسیر جلوگیری می‌کند.
جلوگیری از فرسایش و پوسیدگی نمای ساختمان سبب افزایش طول عمر بنا می‌شود که اجرای فلاشینگ ساختمانی می‌تواند موجب چنین فرآیندی شود.

به صورت کلی، فلاشینگ نما یک نوع رویکرد مثبت در جهت زیبایی، محافظتی و پایداری ساختمان است.


دیدگاه کاربران (0)

دیدگاه خود را بنویسید

موارد ستاره دار الزامی هستند

دیدگاه شما *
نام شما *
آدرس وب سایت شما

به مشاوره نیاز دارید؟

سوالات خود را از ما بپرسید

تماس با ما
09124600243