رسالت ما هدیه آرامش به مشتریان محترم هست

شنبه تا پنج شنبه
8 صبح الی 7 شب
تهران
بازار آهن مکان
09124600243 سوالی دارید؟

چگونه از شر یخ زدگی گاتر خلاص شویم؟

خانه / وبلاگ / سقف شیروانی / چگونه از شر یخ زدگی گاتر خلاص شویم؟
چگونه از شر یخ زدگی گاتر خلاص شویم؟
1401/05/01 0 دیدگاه

یخ زدگی گاتر به فرآیندی گفته می‌شود که به موجب آن امکان شکستن گاترها، شل شدن زونا و ریزش آب به داخل ساختمان یا سازه، به وجود می‌آید. یخ زدگی گاتر نتایجی مانند پوسیدگی رنگ، تاب خوردن کف، ایجاد لکه در سقف و آویزان ماندن پوسیدگی‌ها را به همراه خواهد داشت.
از سوی دیگر، عایق خیس در اتاق زیر شیروانی دچار کپک زدگی می‌شود. لذا خلاص شدن از شر یخ زدگی گاتر یکی از مسائل حائز اهمیت در اجرا و نصب گاتر به حساب می‌آید که هر شخصی باید با آن آشنا باشد. 

 

چگونه از یخ زدگی گاتر جلوگیری کنیم؟

استفاده از کابل‌های گرم کن بهترین گزینه برای جلوگیری از یخ زدگی گاتر است. در این روش با نصب کابل‌های گرم کن به گاتر، کابل‌های گرم شده که به وسیله گیره‌هایی در امتداد لبه سقف به شکل زیگزاگ متصل شده‌اند، از یخ زدگی گاتر جلوگیری می‌کنند. یخ زدگی گاتر می‌تواند زونا را بلند کند و باعث نشتی شود. 

نکته بسیار مهم در نصب کابل‌های گرم کن برای جلوگیری از یخ زدگی گاتر این است که پیش از سرد شدن هوا اقدام به نصب کابل‌های گرم کن کنید. در صورتی که کابل‌های گرم کن نصب شوند، دمای سقف بالا می‌رود و دمای سرد خارج ساختمان با دمای گرم سقف خنثی می‌شود و از یخ زدگی گاتر جلوگیری به عمل آورده می‌شود.

 

چگونه به سرعت از شر یخ زدگی گاتر خلاص شویم؟

مسلما شیوه‌های متمایزی برای خلاصی از شر یخ زدگی گاتر وجود دارد، اما نکته اینجاست که شما بتوانید آن را در جریان یخ زدگی با امکانات کم اجرا کنید. در ادامه به معرفی چند نمونه از راه‌‌های ساده اما سریع خلاصی از یخ زدگی گاتر می‌پردازیم. 

 

دمیدن در هوای سرد 

چکش، اسکنه یا بیل زدن به گاتر یخ زده، می‌تواند به سقف آسیب جدی وارد کند و برای شخص ضربه زننده نیز یک عمل خطرناک محسوب شود. همچنین ریختن نمک روی گاتر یخ زده می‌تواند بیشتر از یخ زدگی به گاتر آسیب برساند. به منظور رفع سریع یخ زدگی گاتر یک فن جعبه‌ای را به اتاق زیر شیروانی (مکانی که گاتر سقف آن یخ زده است) ببرید و آن را در سمت زیر سقف که  آب به طور فعال به داخل آن نشت می‌کند، نشانه بگیرید. این دوز تعیین شده هوای سرد، سبب منجمد شدن آب در مسیر خود می‌شود. با این کار شما در چند دقیقه سبب توقف نشت می‌شوید. 

 

چنگک زدن

چنگک زدن یکی از شیوه‌های مناسب برای خلاصی از شر یخ زدگی گاتر است. در این روش شما باید با یک چنگک سقفی آلومینیومی دسته بلند برف را بردارید. چنگک با چرخ بدون فوت زمان دمای بیرونی سقف شما را بدون ذره‌ای آسیب رساندن به زونا تغییر می‌دهد.
استفاده از یخ ذوب کن کلسیم کلرید

یک پارچه کیسه‌ای را با یک یخ ذوب کن کلسیم کلرید پر کنید. شلنگ را روی سقف قرار دهید، این کار را به گونه‌ای انجام دهید که از سد یخ عبور کند و از گاتر خارج شود. در صورت نیاز از یک چنگک دسته بلند باغچه یا بیل استفاده کنید تا کیسه را در موقعیت خود قرار دهید. در نهایت کلرید کلسیم به وسیله برف و یخ ذوب می‌شود و کانالی جهت جریان آب به داخل گاتر ایجاد می‌کند.

افزایش تهویه، افزودن عایق و جلوگیری از نشت هوای احتمالی که امکان دارد سطح زیرین سقف را گرم کند از جمله دیگر رفتارهای هدفمند جهت از بین بردن و جلوگیری از یخ زدگی ورق آبرو یا گاتر محسوب می‌شوند.

 

روش‌های مراقبت و جلوگیری از یخ زدن گاتر در یک نگاه 

  • بستن دریچه و درپوش زیر شیروانی
  • تهویه لبه بام و ریج
  • اضافه کردن عایق 
  • نصب دودکش به سمت بیرون 
  • آب بندی و عایق بندی کانال‌ها
  • سیستم گرمایشی سقف
     

1057

دیدگاه کاربران (0)

دیدگاه خود را بنویسید

موارد ستاره دار الزامی هستند

دیدگاه شما *
نام شما *
آدرس وب سایت شما

به مشاوره نیاز دارید؟

سوالات خود را از ما بپرسید

تماس با ما
09124600243