رسالت ما هدیه آرامش به مشتریان محترم هست

شنبه تا پنج شنبه
8 صبح الی 7 شب
تهران
بازار آهن مکان
09124600243 سوالی دارید؟

همه چیز در مورد آبرو فیتیله ای

خانه / وبلاگ / سقف شیروانی / همه چیز در مورد آبرو فیتیله ای
همه چیز در مورد آبرو فیتیله ای
1401/03/24 0 دیدگاه

آبرو یا آب رو که با عناوین گاتر یا ناودان نیز شناخته می‌شود، بخشی از یک سقف شیروانی کامل و بهینه است. با توجه به بروز انواع بارش‌ها در فصول مختلف، آب‌ها بر روی سقف‌‌ ساختمان‌ها تجمع می‌یابند و در صورت عدم تخلیه این آب‌ها، امکان نفوذشان به درزهای موجود در سقف و داخل ساختمان وجود دارد. آبرو به عنوان بخش مهمی از سقف شیروانی که عملکرد حائز اهمیتی در جمع آوری آب‌های ناشی از بارش دارد، می‌تواند تمامی آب‌ها را به سمتی که مدنظر است هدایت کند. 

سقف شیروانی یکی از انواع مدل‌های طراحی نمای ساختمان است که به سبب زیبایی و جلوه خاصی که به نما می‌دهد، بسیار مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است. اما باید توجه داشت که نصب سقف شیروانی مستلزم به اجرای آبرو یا گاتر بر روی آن است، چرا که در نظر نگرفتن آب‌های حاصل از بارش در بحث نصب سقف شیروانی، غیرممکن است. از همین رو آبروها در انواع مختلفی تولید می‌شوند تا با در نظر گرفتن نوع سقف و نیاز ساختمان مورد استفاده نصاب قرار بگیرند. 

ورق آبرو جعبه‌ای، آبرو فیتیله‌ای، آبرو کناری، آبرو وسط و آبرو لندنی از نمونه انواع آبروها هستند که در طیف گسترده‌ای از مشخصات به تولید می‌رسند. عنوان مورد بحث ما آبرو فیتیله‌ای است که به جهت عملکرد و ظاهر متمایز، مجزا از دیگر آبروها می‌باشد. لذا اگر در زمینه سقف شیروانی و ساندویچ پانل‌های سقفی فعالیت دارید و یا به دنبال آبروی مناسب جهت نصب هستید، ادامه این مقاله مسیر درستی برای انتخاب است.

 

آبرو فیتیله‌ای چیست؟

پیش از شرح و معرفی آبرو فیتیله‌ای لازم است بدانید که این آبرو تاریخچه و منشأ تولید آبرو را به خود اختصاص می‌دهد، به این صورت که آبرو فیتیله‌ای قدیمی‌ترین آبروای است که برای جلوگیری از تجمع آب ساخته شده است. بسیاری از مهندسان سازه و نصابان صنعت سقف و ساختمان عقیده دارند که آبرو فیتیله‌ای همان آبرو لندنی است؛ تا حد زیادی این ادعا اثبات شده است و آبرو لندنی یک نوع جنس تکامل یافته و تکمیلی آبرو فیتیله‌ای است. یعنی آبرو لندنی از روی آبرو فیتیله‌ای با توجه به نیاز ساختمان‌ها به نوع پیشرفته‌تر آبرو فیتیله‌ای، ساخته شده است. بنابراین در خصوص توضیح آبرو فیتیله‌ای، ممکن است مشخصات آبرو لندنی نیز جهت تکمیل فرآیند تعریف، ذکر شود.

 

کاربردهای آبرو یا ناودان فیتیله ای چیست؟

آبرو فیتیله‌ای یا ناودان ضخامت بالایی ندارد و ماکزیمم مقدار ضخامت آن حدود 0.5 میلی متر است. آبرو فیتیله‌ای جزء آبروهای گالوانیزه نیست و به مراتب کم‌تر از آبرو جعبه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا که در بحث هدایت آب، ضخامت و استحکام جعبه هدایت کننده اهمیت بالایی دارد. اما با این حال آبرو فیتیله‌ای یا لندنی نیز به علت ساختار ظریف‌تر، قیمت مقرون به صرفه و همچنین نصب آسان جزء گزینه‌های نصاب سقف شیروانی قرار می‌گیرد. آبرو فیتیله‌ای با نام‌های متعددی چون آبرو لندنی، آبرو سوئدی، آبرو گرد و آبرو مخفی خوانده می‌شود. شکل ظاهری آبرو فیتیله‌ای به صورت دایره است و حالت گرد مانند دارد. آبرو فیتیله‌ای با در نظر گرفتن فرم ساختاری زیبا و ظریف بیشتر در اجرای سقف شیروانی کاربرد دارد و برای منازل و ساختمان‌های مسکونی به کار می‌رود.

 

قیمت آبرو فیتیله‌ای 

با توجه به این موضوع که قیمت فاکتور مهمی در انتخاب هر وسیله یا کالا است، باید نکاتی وجود داشته باشند تا بر اساس آن‌ها ارزش و یا قیمت یک محصول سنجیده شود. قیمت آبرو فیتیله‌ای نیز بر مبنای معیارهایی متغیر است. 

 

تاثیر متراژ در قیمت آبرو یا ناودان جعبه ای

میزان طول و عرض و یا متراژ یک سقف برای نصب آبرو در قیمت حائز اهمیت است. به طوری که در بسیاری از موارد تعیین کننده اصلی قیمت آبرو متراژ ساختمان است. آبروها می‌توانند در اجرای سقف انواع مراکز صنعتی و معدنی، کارخانجات، ساختمان‌های اداری و مسکونی، مکان‌های کشاورزی و این دست از ارگان‌ها به کار برده شوند، لذا کاملا طبیعی است که قیمت آبروی استفاده شده در سقف شیروانی یک کارخانه با سقف یک خانه مسکونی برابر نباشد. 

 

تاثیر ضخامت در قیمت آبرو یا ناودان جعبه ای

گفتیم که حداکثر میزان در نظر گرفته شده برای ضخامت آبرو فیتیله‌ای 0.5 میلی متر است؛ این یعنی حداقل میزانی نیز وجود دارد و ضخامت آبروها قابل تغییر است. معمولا نصاب‌ها سعی می‌کنند پس از بررسی شرایط ساختمان و اقلیم منطقه ضخامت مورد نیاز برای تولید آبروی فیتیله‌ای را سفارش دهند تا پس از نصب مشکلی رخ ندهد.

 

تاثیر آب و هوا  در قیمت آبرو یا ناودان جعبه ای

اقلیم حاکم بر یک منطقه تعیین کننده مهمی در میزان قیمت آبرو فیتیله‌ای است. آب و هوا ضخامت و استحکام آبرو را مشخص می‌کند و ضخامت و استحکام میزان مواد مورد نیاز برای تولید را تعیین می‌کنند؛ بدیهی است که هر چه مواد به کار برده شده برای برقراری استحکام و ضخامت بیشتر باشد، قیمت نیز افزایش پیدا خواهد کرد. چرا که مواد اولیه تولید آبرو باید در برابر آب زیاد مقاوم باشند و دچار فرسایش نشوند. 

 

تاثیر ارتفاع  در قیمت آبرو یا ناودان جعبه ای

ارتفاع از دیگر مشخصه‌های تعیین کننده قیمت آبرو فیتیله‌ای است. فرض کنید یک ساختمان ده طبقه پس از اجرای سقف شیروانی نیاز به نصب آبرو دارد. در این حالت، با توجه به ارتفاع ساختمان وجود آبرو بسیار ضروری است و هدایت آب باید حتما از مسیر مشخصی پیروی کند. این هدایت طبق نظریه متخصصین و نصابان با به کار بردن آبرو و لوله‌های بیشتر انجام می‌شود. بنابراین طبیعی است که قیمت آبرو به ازای ارتفاع بیشتر افزایش پیدا کند. 

 

تاثیر جنس  در قیمت آبرو یا ناودان جعبه ای

کاملا قابل حدس است که هر چه جنس و کیفیت یک کالا افزایش پیدا کند، به همان نسبت قیمت کالا نیز روند صعودی در پیش خواهد گرفت. این قاعده برای تعیین مقدار قیمت آبرو فیتیله‌ای نیز صادق است. 

 

خرید آبرو فیتیله‌ای 

گروه صنعتی تهران بام با بیش از دو دهه تجربه در نصب و اجرای انواع سقف شیروانی و فعالیت‌های مربوط به بام، گزینه مناسبی برای خرید آبرو فیتیله‌ای است. مجموعه حاذق و با مهارت تهران بام، ضمانتی 5 ساله برای نصب و اجرا ارائه می‌دهد تا خیال مشتری از بابت کیفیت محصولات و نصب راحت باشد. گروه صنعتی تهران بام بر سه اصل زیبایی، استحکام و تنوع واقف است و همچنان می‌کوشد تا رضایت مشتری را در کنار کیفیت کار به ارمغان آورد. مهندسین و نصابان این مجموعه از دانش علمی بالایی برای اجرا و نصب برخوردار هستند. لذا اگر برای خرید و اجرای سقف شیروانی و آبرو فیتیله‌ای در پی یک مجموعه متبحر هستید، گروه صنعتی تهران بام همراه شماست. 

 

پرسش و پاسخ در مورد آبرو فیتیله‌ای 

•آیا ممکن است آبرو فیتیله‌ای در اثر فشار زیاد آب بشکند؟

در صورتی که گروه نصاب مراحل نصب و انتخاب آبرو مناسب برای سقف را به درستی انجام نداده باشد، بله. 

 

•آیا آبرو فیتیله‌ای در شرایط آب و هوایی پربارش کاربرد دارد؟ 

این سوال بستگی به محل قرارگیری ساختمان، شدت بارش و نظر مهندس پروژه دارد.
 


1048

دیدگاه کاربران (0)

دیدگاه خود را بنویسید

موارد ستاره دار الزامی هستند

دیدگاه شما *
نام شما *
آدرس وب سایت شما
09124600243