رسالت ما هدیه آرامش به مشتریان محترم هست

شنبه تا پنج شنبه
8 صبح الی 7 شب
تهران
بازار آهن مکان
09124600243 سوالی دارید؟

آشنایی با انواع گاتر یا آبرو در نصب و اجرای سقف شیروانی

خانه / وبلاگ / سقف شیروانی / آشنایی با انواع گاتر یا آبرو در نصب و اجرای سقف شیروانی
آشنایی با انواع گاتر یا آبرو در نصب و اجرای سقف شیروانی
1401/03/24 0 دیدگاه

ورق آبرو یا ناودان که به عبارت لاتین با عنوان گاتر (Gutter) شناخته می‌شود، یک ناودان است که از اجزای مهم سقف شیروانی به حساب می‌آید. در تعریف ساده، آبرو نقش هدایت کننده آب حاصل از بارش باران و برف را دارد؛ به این صورت که این دست از آب‌ها در آبرو جمع آوری می‌شوند و در نهایت به محل مورد نظر هدایت می‌شوند. هدایت آب در آبرو از طریق لوله یا قیف آبراه انجام می‌شود.

گاتر یا آبرو دارای انواع مختلفی هستند که این انواع بسته به جنس و طریقه استفاده نیز مشمول هزینه‌های متفاوتی می‌شوند. آبرو در نصب و اجرای سقف شیروانی هیچگونه دشواری ایجاد نمی‌کند و نحوه اجرای آن در سقف شیروانی با سهولت همراه است. نقش آبرو در سقف شیروانی بسیار حائز اهمیت است، چرا که تجمع انواع بارش‌ها در سقف می‌تواند مشکلاتی چون فرسایش را به همراه داشته باشد. از آبروها در اجرای ساندویچ پانل که به صورت ساندویچ پانل سقفی مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز به کار برده می‌شود تا از ورود آب به داخل سازه جلوگیری شود. همچنین آبرو یا گاتر شیروانی دارای وزن مطلوبی جهت نصب در ارتفاعات است. 

همانطور که گفته شد، آبرو یا گاتر در انواع مختلفی موجود هستند و نصب‌کننده‌های سقف شیروانی یا ساندویچ پانل بسته به نیاز سقف و سازه نوع آن را انتخاب می‌کنند. آبرو جعبه‌ای، آبرو فیتیله‌ای، آبرو کناری و آبرو وسط از نمونه انواع آبرو هستند که در ادامه به صورت مجزا در رابطه با کاربردشان شرح داده می‌شود.
 

 

آبرو جعبه‌ای 

همانطور که پیش از این گفته شد، آبرو وسیله‌ای در جهت هدایت مستقیم آب‌های ناشی از بارش به مکان‌های امن است. آبرو جعبه ای یکی از انواع آبروهایی است که به علت شکل ظاهری خود به این نام خوانده می‌شود. آبرو جعبه‌ای به شکل مستطیل با چهار گوشه U مانند است که در پارکينگ‌ها، محیط‌های درمانی، مرغداری، گلخانه‌ها، مراکز صنعتی، سوله و تولیدی‌ها کاربرد دارد. می‌توان گفت که بیشترین استفاده آبرو جعبه ای در ساندویچ پانل سقفی است که از جنس ورق گالوانیزه بوده و شامل دو نوع ناودان کوچک و بزرگ می‌شود.

 

بزرگترین مزیت آبرو جعبه ای چیست؟

از جمله مزایای آبرو جعبه ای این است که ضخامت بیشتری به نسبت دیگر انواع آبروها دارد و به همین جهت طول عمر بالاتری را نیز شامل می‌شود. نمای زیبایی را در سقف‌های شیروانی به وجود می‌آورد و در قطعات پیش ساخته ساختمان‌ها کاربرد دارد.

 

آبرو فیتیله‌ای 

قدیمی‌ترین نوع گاتر یا آبرو ، آبرو فیتیله ای است که آبرو لندنی بر اساس آن ساخته شده است. بیشترین کاربرد آبرو فیتیله ای در ناودان شیروانی است. بسیاری از صنایع آبرو لندنی و آبرو فیتیله ای را یکسان می‌دانند. در حقیقت عملکرد این دو نوع آبرو بسیار مشابه است و می‌توان گفت که آبرو لندنی نمونه بروزرسانی شده آبرو یا گاتر فیتیله ای یا تکامل یافته آن است. ضخامت آبرو فیتیله‌ای در بیشترین حالت ممکن 0.5 میل است که با در نظر گرفتن نیاز گاترهای گالوانیزه به ضخامت بیشتر، آبروی فیتیله ای کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. آبرو فیتیله ای قیمت مقرون به صرفه‌ای دارد و نصب آن به نسبت دیگر آبروها آسان‌تر است.

نام های دیگر آبرو فیتیلیه ای چیست؟

از دیگر نام‌های گاتر یا آبرو فیتیله ای علاوه بر آبرو لندنی می‌توان به آبرو گرد یا آبرو مخفی و آبرو سوئدی اشاره کرد. ظاهر آبرو یا گاتر فیتیله ای دایره فرم است. به عنوان آخرین نکته باید بگوییم که بیشترین کاربرد آبرو فیتیله ای در سقف شیروانی است. 

 

آبرو کناری 

همانطور که از نام این آبرو مشخص است، عملکرد آن در کناره‌های سقف شیروانی نمایان می‌شود. آبرو کناری نوعی آبرو مخفی است که در بین خط‌الراس‌های سقف جاساز می‌شود. کاربرد این گاتر همچون آبرو جعبه ای و فیتیله ای است که در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما عملکرد کناره‌ای آن آب را از مناطق کناری به محل مورد نظر هدایت می‌کند. جنس و ضخامت آبرو کناری با توجه به نوع سقف و دلیل مصرف متفاوت است و تنها تفاوت ظاهری و عملکردی آبرو کناری در خصوص نوع و محل نصب آن است.  آبرو میانی نام دیگر این آبرو یا گاتر است که شکل هلالی و چهارگوش دارد. 

 

آبرو وسط

تصور اینکه هنگام بارش، آب به تمام نقاط سقف نفوذ می‌کند اصلا سخت نیست؛ طبق پاراگراف قبلی، آبرو کناری جهت جلوگیری از تجمع آب در کناره‌های سقف شیروانی است. آبرو وسط نیز عملکردی به همین شکل دارد. به طوری که از تجمع آب در وسط جلوگیری می‌کند و محل نصب آن در نواحی میانی سقف است. جنس آبرو وسط مانند آبرو کناری بسته به نیاز نصاب متفاوت است و می‌تواند حتی مشمول آبرو جعبه ای و فیتیله ای باشد.

 

اصلی ترین کاربرد آبرو وسط چیست؟

آبرو وسط و آبرو کناری برای جلوگیری از ریزش انواع بارش‌ها به داخل سالن مورد استفاده قرار می‌گیرند. گاهی شدت بارش آن‌قدر زیاد است که تنها یک آبرو در کنار یا وسط نمی‌تواند مانع تجمع و نفوذ آب شود.

 

آبرو لندنی 

همانطور که در معرفی آبرو فیتیله‌ای گفته شد، آبرو لندنی نوعی آبرو فیتیله ای است که در اسکلت بندی و شیروانی کوبی ساختمان کاربرد دارد. از دیگر کاربردهای این آبرو می‌توان به سقف ساختمان‌های شیب دار، ساخت آلاچیق در منزل، سر درب در ورودی ساختمان‌ها، فلاشینگ سازه‌های هلالی و قوسی، ساندویچ پانل‌های سقفی در سقف ساختمان‌های شیب دار، اشاره کرد. آبرو لندنی قابلیت نصب سریع و آسان دارد و مطابق استانداردهای کشور اروپا ساخته شده است و مقاومت بالایی در برابر اقلیم گوناگون از خود نشان می‌دهد. جنس این آبرو نیز همچون آبرو جعبه‌ای از ورق گالوانیزه است. ضخامت آبرو لندنی 0.4 الی 0.5 میل است و طول آن حدود 3 متر و ضخامت ورق گالوانیزه از 0.6 تا 0.4 میل به ابعاد 2 و 2.5 متر در آبرو لندنی از ورق گالوانیزه می‌رسد تا در اثر وقوع باران دچار پوسیدگی نشود. 

لذا با تمام این تفاسیر می‌توان به این مسئله پی برد که وجود آبرو در نصب و اجرای سقف شیروانی بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند امنیت را در کنار زیبایی سقف شیروانی به یک مکان هدیه کند.


1046

دیدگاه کاربران (0)

دیدگاه خود را بنویسید

موارد ستاره دار الزامی هستند

دیدگاه شما *
نام شما *
آدرس وب سایت شما
09124600243