رسالت ما هدیه آرامش به مشتریان محترم هست

شنبه تا پنج شنبه
8 صبح الی 7 شب
تهران
بازار آهن مکان
09124600243 سوالی دارید؟

اجرای خرپشته

صفحه نخست / خدمات / نصب و اجرای انواع سقف شیروانی / اجرای خرپشته
توضیحات

اجرای خرپشته

در طراحی نمای خرپشته بهتر است از مصالح طرح قالب نمای کلی ساختمان استفاده کرد. البته لازم به ذکر است که در صورت جدا کردن خط بام با بافتی متفاوت، نمای جذاب‌ و خاصی بوجود می آید.


برای تخلیه آب باران کف خرپشته باید شیب‌بندی شود.

نباید دودکش را کنار خرپشته طراحی کرد.

لطفا جهت مشاوره با شماره 09124600243 یا 09129095014 تماس بگیرید

خرپشته چیست؟

در ساختمان‌های جدید، خرپشته به عنوان ورودی پشت‌بام منظور می‌شود اما کاربردهای دیگری هم دارد. عده ای از فضای خرپشته برای ساخت کارگاه، انباری، روف گاردن و… استفاده می کنند. در واقع خرپشته همان نقش اتاق زیرشیروانی را بر عهده دارد با این تفاوت که فضای غالب آن بدون سقف می باشد.

 

کاربرد فضای خرپشته در ساختمان

در ساختمان‌هایی که متراژ آن‌ها بالاست برای ساخت یک واحد مستقل از خرپشته استفاده می‌شود؛ که این واحد می‌تواند مسکونی و یا تجاری باشد. که البته ساخت این واحد بر اساس قوانین مجاز نمی باشد و باید به بعد از دریافت مجوز پایان کار موکول شود. سپس در صورت توافق ساکنین، ساخت این واحد انجام می شود و مزایا و عواقب حقوقی بر عهده همه ساکنین می باشد. 

علاوه بر این یک راهکار عالی برای استفاده از فضای خر پشته، ساخت فضای سبز و گلخانه در آن می باشد. این مورد منع قانونی ندارد و اغلب با رضایت تمام ساکنین ساختمان همراه است.

 

طراحی خرپشته و اتاق آسانسور 

در پشت‌بام بعضی ساختمان‌ها ارتفاع یک قسمت بیشتر از بقیه قسمت هاست. در طراحی این نوع ساختمان‌ها اتاق موتورخانه آسانسور با اتاق خرپشته یکی گرفته می شود و مطابق ضوابط مربوطه، ارتفاع خرپشته باید بالاتر از پشت‌بام و هم‌تراز سقف اتاق آسانسور طراحی شود.

 

ساخت جان‌پناه برای خرپشته 

مطابق ضوابط شهرداری و به منظور جلوگیری از خطرهای احتمالی، تمام ساختمان‌ها باید جان‌پناه داشته باشند. دیواری که دور تا دور بام ساختمان کشیده می‌شود، جان‌پناه نام دارد. اگر خرپشته با پشت بام یکی باشد، جان‌پناه را با یکی از استاندارهای ذکر شده در زیر می‌سازند:

  • ضخامت ۲۰ سانتی متر و ارتفاع ۸۰ سانتی‌متر
  • ضخامت ۱۰ سانتی‌متر و ارتفاع ۷۰ سانتی‌متر

بعد از ساختن جان‌پناه، سطح آن را با سنگ، سیمان و یا فلز پوشش می‌دهند. باید توجه داشته باشید که این سطح باید شیبی به سمت بام خرپشته داشته باشد تا هنگام بارندگی آب اضافه سریع تخلیه شود. این کار را با خیال راحت به متخصصان ما در تهران بام بسپارید.

 

استانداردهای طراحی خرپشته ساختمان

در ساخت خرپشته باید استانداردهای زیر رعایت شود:

  • ارتفاع خرپشته اگر خرپشته و اتاق آسانسور یکی باشند، باید ۲۸۰ سانتی‌متر بالاتر از بام باشد.
  • اغلب دودکش در کنار خرپشته طراحی می‌شود، اما بهتر است این کار انجام نشود.
  • برای تخلیه آب باران کف خرپشته باید شیب‌بندی شود.
  • ارتفاع مفید خر پشته نهایتا ۲ متر و ۲۰ سانتی‌متر است.

طراحی نمای خرپشته

در طراحی نمای خرپشته بهتر است از مصالح طرح قالب نمای کلی ساختمان استفاده کرد. البته لازم به ذکر است که در صورت جدا کردن خط بام با بافتی متفاوت، نمای جذاب‌ و خاصی بوجود می آید.

برای طراحی نمای خرپشته ساختمان خود، می توانید با مشاورین و متخصصین ما در تهران بام تماس بگیرید.

09124600243